Pánové, smekám! Dorost dokázal otočit zdánlivě ztracené utkání

05.11.2016 | Filip Beneš

Možná je troufalé napsat „ztracené utkání“, dokonce to možná hraničí i s drzostí, ale po druhé třetině, kdy domácí mladíci vyhrávali 4:1 a na ledě jasně dominovali, by si asi jen málokdo vsadil na výhru hostů. Naštěstí mladí Skláři nepovolili a vlétli do závěrečné třetiny jako uragán a dokázali se čtyřikrát prosadit a převrátit tak misky vah na svoji stranu.

9. kolo | pátek 04.11.2016, 19:30

HC Litomyšl - HC Světlá nad Sázavou

Branky a nahrávky: 11. Vytlačil (Voříšek), 23. Pakosta (Háněl), 23. Voříšek (Vytlačil), 33. Fila (Večeřa, Zahradník) - 7. Petržílka (Prokop), 40. Kratochvíl Tom. (Hart), 43. Kalenský (Kratochvíl Tom.), 48. Kratochvíl Tom. (Kalenský), 52. Kalenský (Lacina) Vyloučení: 2:3 Využití: 2:1. V oslabení: 0:0

HC Litomyšl: Kovář - Fila, Jiskra, Bláha, Zahradník, Kroužel - Pakosta, Leksa, Háněl, Vytlačil, Nešpor, Voříšek, Večeřa

HC Světlá nad Sázavou: Dundáček (Sobotková) - Hart, Lacina, Pokorný, Souček - Kratochvíl Jak., Kratochvíl Tom., Kalenský, Petržílka, Egart, Beránek, Cihlář, Brož, Pešek, Prokop

Domácí, úřadující mistr soutěže, vstoupil do utkání s velkou vervou. Na ledě od začátku jasně dominoval, brankář Dundáček musel mít občas pocit, že má za zády zvonkohru místo branky, neboť několikrát ho zachránila jeho dobře postavená svatyně. Ale i přesto, že se hrálo spíše na naší polovině kluziště, byli to právě naši dorostenci, kteří se ujali vedení. Po přihrávce Štěpána Prokopa se po levé straně prodral od mantinelu až do mezikruží Jakub Petržílka a první střelou Sklářů v zápase poslal hosty do vedení! To nám vydrželo pouze čtyři minuty. Domácí dostali možnost přesilové hry, kterou dokázali využít. V bezprostřední blízkosti světelské branky se nejlépe zorientoval Lukáš Vytlačil a na druhý pokus překonal brankáře Dundáčka. V závěru třetiny se mohli Skláři vrátit do vedení, ale jejich třetí střela v zápase orazítkovala pouze brankovou konstrukci.

Druhá třetina byla z naší strany nepovedená. Nedá se říct, že by mladí Skláři hráli špatně, to ne. Ale zkušený soupeř, který má na soupisce pouze hráče ročníku 2000 a 2001, dokázal využít své sehranosti a zkušenosti. Naopak, když se nabídla možnost Sklářům o rychlý protiútok nebo přečíslení, puk se jim skoro vždy zapletl mezi nohama a bylo po příležitosti. A není proto divu, že se domácí ve druhé třetině ujali vedení. 23. minuta byla jako prokletá. Nejprve Litomyšl dohrávala svoji přesilovou hru, sice jí nedokázala proměnit, ale ani ne deset sekund po návratů potrestaného Patrika Pokorného, přeci jen dokázali skórovat. Úspěšným střelcem byl Jan Pakosta. Od gólu uběhlo přesně půl minuty a hosté lovili puk z branky potřetí. A tento gól si určitě za rámeček nedá Kuba Dundáček, který zaváhal s odehráním puku do bezpečí před dotírajícím Jakubem Voříškem. Ten dokázal puk od Dundáčka získat, na což již nedokázal brankář efektně reagovat a puk mu prošel mezi betony do branky. Litomyšl byla v laufu a dál Skláře tlačila a pokračovala ve své hře. Ale další gól padl až ve 33. minutě z přesilové hry domácích. Na lavici hanby se opět posadil Patrik Pokorný. Během jeho trestu se světelští mladící úspěšně bránili minutu a půl. Bohužel se pak k puku dostal Ondřej Fila, který ho už dopravil za Dundáčkova záda. Další branky již druhá třetina nenabídla. I když je nutno dodat, že z mého pohledu rozhodčí upřel Litomyšli jeden gól. Domácí hráč výstavně trefil růžek světelské branky. Mně se zdálo, že trefil vnitřní tyčku, ale rozhodčí měl dojem, že venkovní a tak branku neuznal. Ale opakuji, jedná se jen o můj subjektivní názor :-)

No a třetí třetina. Jak to jen říct. Pokud se první dvě třetiny hrálo pod taktovkou Litomyšle, tak teď zase hru dirigovali Skláři v čele s první formací. Neuběhlo ani 43 sekund hry ve třetí třetině a Světlá snížila na rozdíl dvou branek. Střelec branky byl Tomáš Kratochvíl. Na domácích bylo vidět, že povolili, protože to co si teď dovolovali mladí Skláři v útočném pásmu, to nebylo do té doby v zápase k vidění. Uběhly tři minuty a skóre už bylo pouze o gól! O snížení skóre se postaral Tomáš Kratochvíl s Ondrou Kalenským, který poslal puk mezi tři tyče. No a v 48. minutě již bylo vyrovnáno! A opět se o to postaralo duo Kalenský s Tomášem Kratochvílem. Tentokrát byl úspěšný střelec Kratochvíl, který došťoural puk za Kovářova záda. Nepříznivý stav byl vyrovnán, co víc si jen přát? No možná už jen tu vítěznou branku. A i ta nakonec přišla! V 51. minutě poskytl rozhodčí Sklářům druhou početní výhodu v zápase. Sice se během ní objevila kritická situace, kdy se domácí hráč málem dostal do úniku, ale hned z následujícího protiútoku rozhodl utkání ve prospěch hráčů z Vysočiny Ondřej Kalenský. Ten dostal od Laciny přihrávku do pravého kruhu, odkud se trefil přesně do soupeřovy branky! Soupeř se sice snažil o vyrovnání, ale vylámal si zuby na pozorné obraně a když nějaká střela prošla tak šla buď vedle nebo jí zpacifikoval brankář Dundáček.

Díky vydřené výhře teď získal dorost pětibodový náskok na čele tabulky. Tuto neděli čeká naše dorostence „derby“ s nedalekou Chotěboří a za týden v neděli pak odcestují k utkání do Lanškrouna.

Přijďte v neděli od 11 hodin podpořit naše dorostence!

Jiří Přibyl (HC Světlá nad Sázavou): Dvě třetiny byl soupeř jednoznačně lepší, ale úplně ve všem. Jak v pohybu, v nasazení, v osobních soubojích. Před třetí třetinou jsme si k tomu něco řekli a začali jsme plnit to, co jsme si řekli. Ve třetí třetině jsme pak dominovali my. Oni nastoupili do třetí třetiny s tím, že se nemůže nic stát a pak se do toho těžko naskakuje, když takhle nastoupí. Klukům za tu třetí třetinu absolutní absolutorium, chtěl bych jim poděkovat, perfektní třetina!