V prvním přátelském utkání si připisujeme výhru až v nájezdech

11.09.2016 | Filip Beneš

Na led nováčka jihočeského krajského přeboru odjížděla Světlá v okleštěné sestavě, ve které chybělo šest hráčů základní sestavy. Tým proto doplnili sedmnáctiletý obránce Petr Trupl a devětatřicetiletý matador a navrátilec Jan Fibikar, o jehož působení ve Světlé se bude teprve rozhodovat.

1. kolo | sobota 10.09.2016, 18:00

SK Telč - HC Světlá nad Sázavou

4:5 sn

0:0,2:2,2:2 - 0:1

Branky a nahrávky:  23. Šebesta (Taras), 36. Taras (Novák), 55. Šebesta, 58. Sokolík (Smejakl) - 28. Doležal Jar., 37. Doležal Jar., 50. Kůrka (Šíma), 52. Doležal Jak. (Šíma) - 65. Kůrka Vyloučení 8:6, navíc Štros (SVE) 5+OK za úder do oblasti hlavy a krku Využití: 1:1. V oslabení: 0:0

SK Telč: Havlík A. (Švec) – Prokeš, Prokop, Šťastný, Šebesta, Taras, Novák, Havlík T., Čermák, Sokolík, Smejkal, Kret, Kubát, Koreš, Havlík J., Prášek, Jančo, Bina, Kotrba, Šalanda

HC Světlá nad Sázavou: Koubský (od. 30. min. Zvolánek) - Svoboda, Fibikar, Šíma, Kůrka, Venc, Trupl - Špatenka, Křišťan R., Štros, Doležal Jak., Křišťan V , Doležal Jar., Kopecký

Utkání samotné bylo ze začátku nezáživné a zdobilo jej velké množství nepřesností, ale co taky očekávat od prvního přátelského utkání. V první třetině tak stály za pozornost jen tři okamžiky. V deváté minutě Jarda Doležal dohrál v rohu kluziště souboj, po kterém se strhla bitka, do níž se zapojila většina hráčů, co byla na ledě. Nejaktivnější za domácí byl Šebesta, za hosty zase Doležal s Kopeckým. Domácím jako by místy tvrdší hra hostů moc nevyhovovala. Ve dvanácté minutě předvedl ukázkový bodyček světelský kapitán Honza Fibikar, když na obranné modré čáře zastavil pronikajícího hráče domácích, který se poté těžko zvedal z ledu. Necelé čtyři minuty před koncem úvodní třetiny se do podvědomí domácích fanoušků zapsal Pepa Štrosů, když v rohu kluziště tvrdě dohrál domácího hráče. Rozhodčí nejprve jeho prohřešek kvalifikoval jako dvě minuty za hrubost, ale záhy svůj verdikt změnil na 5+OK za úder do oblasti hlavy a krku. S tím světelský hráč nesouhlasil a odmítal opustit prostor trestné lavice. Opustil ho až po naléhaní svých spoluhráčů, pod hrozbou dalších dvou trestných minut. Domácí si nakonec svoji pětiminutovou přesilovku rozložili do první a druhé třetiny.

Do prostředního dějství naskočil úplně jiný tým domácích. Pokud se dalo říci, že doposud měli navrch skláři, tak z kraje druhé třetiny jasně dominovali domácí. A nejen zásluhou již zmíněné přesilové hry. Ale pěkně popořadě. Ve druhé minutě nastřelili domácí tyč. Po necelé minutě na to zazvučela, po střele Kůrky spojnice i za zády domácího brankáře. Jenže uběhla minuta a půl a domácí už se radovali z gólu. Domácí Šebesta vystřelil z mezikruží přesně nad lapačku a domácí fanoušci tak mohli propadnout radosti. Ta jim vydržela jen čtyři minuty. To se do odraženého kotouče na modré čáře opřel Jarda Doležal a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. V polovině utkání se prosmýkl domácí obranou Kuba Doležal, kterého v úniku zastavil skokem pod nohy domácí brankář. Další velkou šanci spálil Kuba Venc, když místo odkryté branky trefil pouze brusli domácího hráče. A tak tři a půl minuty před koncem přišel pro skláře trest. Na útočné modré čáře propadl Kůrka se Šímou a domácí se tak hnali do přečíslení, které stihli včas naši beci dobruslit, ale z následujícího tlaku vrátil domácím vedení Taras. Brankář Zvolánek měl zakrytý výhled. Jenže ani toto vedení nevydrželo domácím dlouho, přesně jen minutu a osmnáct sekund. Z prostoru od střídaček opět vystřelil Jarda Doležal a jeho krásná střela vymetla všechny pavučiny z pravého rohu domácí branky. Po dvou třetinách bylo tedy skóre 2:2.

Poslední třetina byla jasně v naší režii. Na domácích hráčích byl již vidět úbytek sil, který ještě podtrhla dvě oslabení pět proti třem v rozmezí od 49. minuty do 54. minuty. Jednu tuto výhodu hosté využili a další gól dali už v dobíhající klasické přesilovce pět na čtyři. Nejdříve po ideální nahrávce od Šímy vypálil z první Kuba Kůrka a jeho střelu zastavila až síť za zády brankáře Havlíka. V další přesilové hře, již pět na čtyři, si vyměnili na modré čáře puk Kůrka se Šímou. Druhý jmenovaný poté našel před brankářem úplně volného Kubu Doležala, který chladnokrevně zavěsil pod víko domácí branky. Již se zdálo, že si Skláři svoje vedení v poklidu pohlídají, jenže domácí vrhli veškeré své zbytky sil do útoku. Nejdříve čtyři a půl minuty před koncem překvapil brankáře Zvolánka střelou do teploměru Šebesta a nakonec v přesilové hře vyrovnal střelou od modré čáry domácí kapitán Sokolík.

Utkání tak skončilo remízou a rozhodovat proto museli samostatné nájezdy. V nich byl jediný úspěšný exekutor světelský Kůrka. Zbylými neúspěšnými nájezdníky za Světlou byli Kuba Doležal a Radim Křišťan.

Jiří Přibyl (trenér HC Světlá nad Sázavou) : Podle mě na první utkání to nebylo zase tak špatné utkání. Na to, že jsme sem přijeli s okleštěnou sestavou. Víceméně jen se zbytkem všech lajn. Utkání celkově nebylo špatné, ale myslím si, že ve třetí třetině jsme těch zbylých pět minut vypustili za stavu 4:2. A v nájezdech jsme rozhodli, Zvolda výborně chytil všechny nájezdy. Určitě tam má utkání své klady, ale i zápory. Toto utkání hlavně prověřilo kluky ze třetí lajny a já jsem s tím spokojený.

Jan Fibikar (kapitán HC Světlá nad Sázavou): Ze začátku trošku nervozita, i když asi zbytečná. Podle mě na první zápas se jednalo o zajímavý zápas. Domácí mě jako nováček jihočeského přeboru překvapili, to jako klobouk dolů před nimi. Góly na obou stranách pěkný, využitý přesilovky, ale i spousta šancí spálených. Samozřejmě i hodně nepřesností v prvním zápase.