Počátky hokejve ve Světlé nad Sázavou

Hokej ve Světlé nad Sázavou se začal hráti nejdříve na řece Sázavě v místech, kde se dříve říkalo „Panská řeka“ což je místo proti stavbě dřívějšího letního bazénu – nad splavem.
Hřiště tvořil obdelník ohraničený cca 20 cm vysokými mantinely s dřevěnými brankami nynějších rozměrů.
Začalo se přibližně v roce 1938 a později.
Jelikož řeka k tomu účelu byla nebezpečná, hledalo se místo jiné a proto se hřiště stěhovalo do parku na první rybník, kde dříve stával krásný altánek. Ten sloužil v prvních chvílích jako převlékárna. Mantinely byly stejné. Problém byly v obou případech, když nastala obleva a při nástupu jara. Tehdy bylo nutné nouzové mantinely z vody pracně vytahovat. Jelikož byly problémy s převlékáním hráčů v altánku v parku, byla pro hráče obstarána kabina menší místnosti v zadní části hostince na Malé straně, odkud se na zápasy chodilo nynější cestou.
Jako jedni z průkopníků ledního hokeje ve Světlé n. S. nastupovali k přátelským utkáním: František Košek jako brankář a dále hráči: Karel a Ladislav Krupičkové, Václav a Josef Novákovi, Petržílka, Šembera, Ladislav a Čeněk Langpaulovi a dále ledečáci Vova Novopacký, Josef Dvořák, Josef Wolf.
Z mladší generace to byli Jaroslav a Ladislav Tomáškovi, Jaroslav Prchal, Jaroslav Pros, František Trtík, Miloš Strašík, František Vlček, Josef Vlček, Václav Partyk, Jan Hořínek a další.
Kolem roku 1942 požádali tehdejšího vedoucího pily v Kochánově p. Janečka rodáka z Příseky, aby pro hokej přenechal několik kusu prken na stavbu mantinelů, ovšem bez finanční náhrady. To se stalo, a tak jednoho dne přivezli z Kochánova 2 velké nákladní vozy těchto prken do Příseky na zahradu p. Trtíka, kde p. Benda původně vyučení tesař vyrobil na celé hřiště, na tu dobu výborné mantinely, asi 1 metr vysoké, které v té době neměly ani velké kluby např.: Havlíčkův Brod, Chotěboř, Pelhřimov a dokonce ani Jihlava. Tak se hrál ve Světlé n. S. hokej na hřišti s vysokými mantinely, jak se hraje dodnes. Problém byl ovšem opět s jejich odklízením po jaru.
V té době hybnou pákou celého hokeje na světelsku byli dobrovolníci Strašík, Kotink, Novotný, Šťovíček, Šembera, Ladislav Krupička, Jan Smutný a mnoho dalších.
Po vybudování sportovního stadionu na staré pile, došlo i k postavení hřiště pro hokej v místech kde nyní stojí tréninkové hřiště pro fotbal. Sem byly převezeny mantinely z parku a vybudovala se postupně hřiště s umělou plochou, kde se hřiště nastříkalo vždy asi za 2 dny a jednu celou noc. Tohoto úkolu se většinou ujal Jaroslav Kotink a Ladislav Šťovíček a někteří příznivce, kteří hokeji fandili.
Zde se hrály již v rámci Jihlavského kraje různé mistrovské zápasy a soutěže, které v jiných rozměrech pokračují nyní.

Poděkování

Hokejový klub Světlá nad Sázavou děkuje p. Trtíkovi za poskytnuté informace o historii hokeje na světelsku.